ماده٨- ضوابط و نحوه محاسبه هزینه خدمات ویزیت

عبارت است از خدماتی که بوسیله پزشک در مطب یا بطور سرپایی در درمانگاه، اتاق معاینه و یا در بخش بیمارستان انجام می شود.

طبق تعریف فوق ویزیت در دو قسمت سرپایی و بستری قابل ارائه می باشد .

 • ویزیت بستری در بیمارستان و بر بالین بیمار و یا در اتاق درمان بیمارستان ارائه می شود و مبنای محاسبه حق الزحمه آن براساس ضریب K کتاب ارزشهای نسبی می باشد که مبلغ این ضریب هر ساله توسط هیأت محترم وزیران جهت اجرا ابلاغ می گردد.
 • تعرفه حق ویزیت روزانه در بخشهای بستری مربوط به مجموع ویزیتهای انجام شده توسط پزشک معالج می باشد، (یک ویزیت یا بیشتر) در نتیجه بیش از یک حق ویزیت در روز قابل محاسبه نخواهد بود.
 • ویزیتهای منجر به جراحی ، برای جراح قابل محاسبه و اخذ نخواهد بود ( قبل و بعد از عمل جراحی)
 • ویزیت منجر به بیهوشی(pre med) و بعد از بیهوشی در پرونده بستری برای متخصص بیهوشی قابل محاسبه و اخذ نخواهد بود.

۵-ویزیت کلینیک بیهوشی بصورت سرپایی به منظور تایید عمل جراحی قابل محاسبه می باشد.

 • ویزیت متخصصین پزشکی قانونی در بخشهای مسمومیت بر مبنای ویزیت متخصص قابل محاسبه می باشد .
 • درخصوص بیماران روانی مزمن بستری در بیمارستان حداکثر چهار ویزیت روانپزشکی در ماه قابل محاسبه می باشد .جهت قابل پرداخت بودن ویزیت لازم است پزشک معالج نتیجه معاینه و یا دستورات پزشکی را در پرونده منعکس و مهر و امضاء نماید .
 • ویزیت روزانه پزشک مقیم ICU و NICU به صورت گلوبال در٠٣% هزینه تخت روز لحاظ گردیده و جداگانه قابل محاسبه و اخذ نمی باشد.
 • در مراکزی که فاقد پزشک مقیم در بخش های ویژه می باشند به شرط کسر ٣٠درصد هزینه پزشک مقیم به پزشک متخصص بیهوشی و فلوشیپ یا فوق تخصص ICU که به عنوان مسوول فنی بخش ویژه معرفی گردیده است روزانه یک ویزیت قابل پرداخت می باشد.
 • ویزیت پزشک معالج در ICU و NICU به شرط انجام، طبق ضوابط جاری قابل محاسبه می باشد. بدیهی است چنانچه پزشک معالج همان پزشک مقیم باشد ویزیت جداگانه قابل محاسبه نخواهد بود .

تبصره : در صورتی که پزشکان فوق تخصص و فلوشیپ ICU، پزشک معالج بیمار باشند،    ویزیت قابل محاسبه و گزارش می باشد.

 • ویزیت همراه با آنژیوگرافی در صورتی که بیمار صرفاً تحت آنژیوگرافی بایا بدون آنژیوپلاستی قرار بگیرد قابل محاسبه و اخذ نمی باشد.

تبصره١: ویزیت در مراکز دولتی دانشگاهی به رزیدنت سال سوم و بالاتر قابل محاسبه می باشد.

تبصره٢: چنانچه بیمار جهت دریافت خدماتی مانند آندوسکوپی، کلونوسگوپی،برونکوسکوپی، ECT و سایر خدمات مشابه بستری گردد ویزیت بستری به ایشان تعلق نمیگیرد ولی چنانچه در مدت بستری نیاز به خدمت مورد اشاره باشد ویزیت روزانه قابل محاسبه و پرداخت می باشد.

 • انواع ویزیت بستـری:

*ویزیت روز اول : برابر ارزش تعیین شده در کتاب ارزش نسبی

*  ویزیت اولیه نوزاد متولدشده : برابر ارزش تعیین شده در کتاب ارزش نسبی

*ویزیت روزدوم به بعد : برابر ارزش تعیین شده در کتاب ارزش نسبی

*ویزیت روز ترخیص : برابر ارزش تعیین شده در کتاب ارزش نسبی

*ویزیت جامع در بخش اورژانس: برابر ارزش تعیین شده در کتاب ارزش نسبی بر اساس پروتکل ابلاغی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی

*ویزیت محدود :  ویزیت محدود اورژانس برای بیماران سطح٣ و ۴ تریاژ( ویزیت بیماران سطح ۵ تریاژ در اورژانس برابر ویزیت سرپایی می باشد ویزیت سایر گروه های تخصصی برابر ویزیت سرپایی قابل محاسبه واخذ میباشد)

*مراقبت بحرانی : مراقبت بحرانی( اطفال و بزرگسالان )سطح یک یا دو تریاژ مصوب وزارت بهداشت( بیماران اغمایی، مالتیپل تروما و بدحال)

تبصره: تعداد ویزیتهای قابل پرداخت جهت یک بیمار بستری معادل تعداد روزهای بستری به اضافه ویزیت روز ترخیص می باشد .

چنانچه بیمار فوت یا با رضایت شخصی ترخیص گردد ، ویزیت روز ترخیص قابل محاسبه نخواهد بود. چنانچه احراز گردد قبل از ترخیص یا فوت، بیمارتوسط متخصص ویزیت شده است ویزیت قابل محاسبه می باشد .

اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments