ماده ٣٢- ضوابط و نحوه رسیدگی به حوادث

الف-  حوادث ترافیکی:

١-عبارت است از هر نوع حادثه مربوط به وسایلی که جهت حمل و نقل انسان ها یا کالاها از مکانی به مکان دیگری اتفاق می افتد.

شامل حوادث مربوط به هواپیما، فضاپیما، وسایل نقلیه آبی، وسایل نقلیه موتوری اعم از ماشین، موتور، قطار، دیگر وسایل حمل و نقل جاده ای و …

تبصره: حوادث ناشی از ماشین های کشاورزی و ساختمانی و ساختمان سازی همانند تراکتورها، جرثقیل ها، بولدوزرها، در صورتی بعنوان حوادث ناشی از حمل و نقل محسوب می شوند که این وسایل به عنوان یک ماشین حمل و نقل درجاده های مواصلاتی، بزرگراهها و سایر معابر رسمی ترافیکی در حال تردد باشند. در غیر این صورت این وسایل به عنوان ماشین آلات یا دستگاه در نظر گرفته می شوند. و حوادث ناشی از فعالیت این ماشین آلات در خارج از معابر ترافیکی فوق الذکر، حادثه ترافیکی تلقی نمی گردد.

  • به استناد بند »ب« ماده ٧٣ قانون برنامه پنجم توسعه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی موظف است اقدامات لازم برای درمان فوری و بدون قید و شرط مصدومین حوادث و سوانح رانندگی در همه مراکز درمانی و همچنین در مسیر اعزام به مراکز تخصصی و مراجعات ضروری بعدی را به عمل آورد.
  • هزینه های تشخیصی- در مانی بیماران حوادث ترافیکی تا دو ماه پس از زمان ترخیص بر عهده وزارت بهداشت میباشد. (اعم از سرپایی و بستری)
  • حوادث دانش آموزی و ورزشکاران:

هزینه های درمانی حوادث دانش آموزی و ورزشکاران مازاد بر تعهدات  بیمه پایه بر عهده بیمه حوادث می باشد. 

  • حوادث حین کار:

هزینه های درمانی حوادث حین کار به جز مواردی که بر عهده کار فرما می باشد طبق ضوابط بیمه های پایه در تعهد می باشد.

ماده ۴٢- ارتباطات و تعاملات :

این دستورالعمل با ”قانون برنامه پنج ساله ی پنجم کشور”، ”مصوبات شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور”، ”کتاب ارزش نسبی خدمات و مراقبت های سلامت”، ”آیین نامه پرداخت دوکا پزشکان درمانی و اعضای هیئت علمی تمام وقت جغرافیایی” و ”دستورالعمل رسیدگی به اسناد سرپایی، پاراکلنیک و پارامدیکال” در ارتباط می باشد.

ماده ۵٢- این دستورالعمل(دستورالعمل بستری) در ۴٢ ماده تنظیم گردیده و در تاریخ ۶١/٠۴/٩۴ به تصویب شورای عالی بیمه خدمات درمانی کشور رسیده و از تاریخ ابلاغ لازم  الاجرا می باشد و از این پس کلیه ضوابط و مقررات قبلی در این خصوص کان لم یکن تلقی می گردد.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments